Bratislava 20. októbra (TASR) - Európska únia nechce vojensky riešiť konflikt na juhovýchodnej Ukrajine. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ide hlavne o realizáciu všetkých bodov mierového plánu z Minska uzavretého 5. septembra. K nemu sa hlásia ukrajinský prezident Petro Porošenko a aj ruský Vladimir Putin.
"Od prímeria sme ešte vzdialení," upozornila na dnešnej tlačovej konferencii Merkelová, ktorá je dnes na oficiálnej návšteve Slovenska. Ako pripomenula, od vyhlásenia prímeria zomrelo v danej časti Ukrajiny viac ako 300 ľudí. Poukázala na potrebu zabezpečenia ukrajinsko-ruských hraníc a uskutočnenia víkendových parlamentných volieb na základe ukrajinského práva. "Ide o zabezpečenie teritoriálnej integrity, a to nielen na papieri, ale aj hmatateľnými skutočnými skutkami," podčiarkla.
Premiér Robert Fico je presvedčený o tom, že po realizácii všetkých bodov minskej dohody sa môže otvoriť diskusia o postupnom odstraňovaní zavedených sankcií voči Moskve. "Existuje zhoda v politickej podpore mierového plánu z Minska. Vnímame ho ako významný pokrok v deeskalácii krízy na juhovýchodnej Ukrajine, ale kľúčovou otázkou bude až jeho implementácia. Pokiaľ by bola naplnená táto dohoda, mohla by sa otvoriť diskusia o postupnom odstraňovaní sankcií, ale až po naplnení krokov, ku ktorým sa zaviazali obaja prezidenti," konštatoval.
Pripomenul, že Kyjev má okrem vážnych politických úloh pred sebou aj sociálne, hospodárske a finančné reformy, ktoré označil za neuveriteľne ťažké. Myslí si, že pre politickú generáciu, ktorá vzíde z parlamentných volieb, bude veľmi komplikované ísť až do takej hĺbky, aby si udržala svoje pozície. "Niekedy mám pocit, že Ukrajina očakáva riešenie problémov od všetkých iných len nie od seba. Pozorne budeme sledovať vývoj a aké požiadavky bude mať Ukrajina. Sme pripravení pomôcť, ale budeme chcieť vidieť, aby sa na plnení úloh predovšetkým zúčastňovala samotná Ukrajina,“ deklaroval Fico.
Merkelová potvrdila záujem EÚ v nájdení riešenia v plynovom spore medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorá jej pre dlh za predchádzajúci odber stopla dodávky. Porošenko a Putin sa predbežne dohodli na cene plynu, avšak Porošenko vyhlásil, že Kyjev bude potrebovať finančnú pomoc. "Ide o to, aby sme našli preklenovací kredit. Prešli sme dobrú cestu, ale nie sme ešte v cieli. Pokiaľ to bude možné, tak EÚ bude chcieť uzavrieť nejaké riešenia, ale je potreba ďalších rokovaní," uviedla. O tejto téme by mali diskutovať európski lídri tento týždeň na summite v Bruseli.
Podľa nej je potrebné spoločne sa zasadzovať za energetickú bezpečnosť. "Máme záujem na tom, aby rokovania medzi EÚ, Ukrajinou a Ruskom boli uzavreté tak, aby sme v zime mali bezpečné dodávky plynu. Každý musí prispieť svojím dielom, aj Slovensko a teraz sa spoločne snažíme nájsť riešenie," zdôraznila.
0